ПОШУК
Область
Район (місто)
Місто (мікрорайон)
Тип нерухомості
Тип будівлі
ДЕТАЛЬНІШЕ
Площа
віддо
Кімнат
віддо
Ціна
віддо
за все
кв.м.
гривня
долар (25.14)
євро (27.74)
Оренда
Новини
Як вибрати газовий котел під гаряче водопостачання

Якщо коротко, власник газового котла може добути гарячу воду за допомогою вбудованого проточного водонагрівача, інтегрованого накопичувача, «обв'язаного» електричного бойлера та бойлера непрямого нагріву.
Проточний водонагрівач
Газові котли діляться на одноконтурні (опалення) і двоконтурні (опалення та гаряче водопостачання). Це не означає, що одноконтурний котел не здатний забезпечити будинок гарячою водою. Але спочатку, в оригінальній комплектації, таку функцію має тільки апарат, розрахований на два контури.
Як він працює? Двоконтурний котел має два теплообмінника: основний відповідає за нагрівання теплоносія в системі опалення, а додатковий по суті працює як проточний водонагрівач. Коли хтось включає воду в крані, клапан перемикає теплоносій на вторинний теплообмінник і починає гріти проточну воду. Діє пріоритет системи гарячого водопостачання (ГВП) – поки з крана ллється вода, опалення не працює.
Двоконтурні газові котли часто бувають настінними, з закритими камерами згоряння і тонкими коаксіальними димоходами. Виглядають акуратно й коштують не набагато дорожче одноконтурних. До того ж такий котел – практично міні-котельня, в ньому вже є вся необхідна начинка: циркуляційний насос, розширювальний бачок, контролер, системи безпеки. У одноконтурному все це доведеться докуповувати окремо. Нарешті, ним зручно користуватися влітку: можна отримати гарячу воду, не гріючи будинок.
Чим поганий цей варіант? По-перше, тим, що опалення і ГВП можуть працювати тільки по черзі – поки ви миєте посуд, температура в тепломережі трохи знизиться. По-друге, така система зможе забезпечити гарячою водою не більше двох точок водозабору, та й то, якщо котел потужніший 25 кВт. Вода в проточній системі просто не встигає прогрітися. Якщо ви приймаєте душ, а хтось відкриє кран на кухні, то на вас поллється прохолодна вода. Та й на кухні вона буде не особливо гарячою.
А що, якщо взяти котел потужністю понад 30 кВт? Становище поліпшиться, але не набагато – при вході та виході перетином 1/2 дюйма (у одноконтурних – 3/4) великого потоку гарячої води чекати не варто.
Є ще один нюанс: при включенні крана, особливо віддаленого більш ніж на 5 метрів від котла, вам доведеться почекати 10-15 секунд, поки холодна вода зміниться гарячою. До того ж доводиться зливати багато води.
Отже, двоконтурний котел з проточним водонагрівачем, який не потребує бойлера, хороший для маленького будинку або квартири, оскільки істотно заощаджує місце.
Інтегрований накопичувач
Двоконтурний котел з вбудованим бойлером пошарового нагріву – зовсім інша справа. При всіх перевагах двох контурів він позбавлений багатьох недоліків моделі без накопичувача. Завдяки вбудованому «термосу» такий котел може відразу видати воду заданої температури на декілька точок водозабору. Якщо поставити циркуляційний насос, гаряча вода буде знаходитися практично у змішувачів і лійок – взагалі не треба чекати. У бойлерах пошарового нагріву немає теплообмінника, а вода гріється завдяки проточному нагрівачу. Поки ви витрачаєте запас, нагріється нова.
В середньому за продуктивностю бойлер пошарового нагріву в півтора рази ефективніший бойлера непрямого нагріву (зі змійовиком), а на початковому етапі роботи – ще більше. Вода надходить у верхній шар бака вже гарячою, і звідти ж забирається в контур ГВП. Через п'ять хвилин можна приймати душ. У бойлері непрямого нагріву вся вода нагрівається одночасно, і часу на очікування піде рази в чотири більше. При нечастому та нерегулярному використанні гарячої води бойлер пошарового нагріву буде вигідніший непрямого – менше втрати тепла при охолодженні та підігріві. Знову ж – місце: котел з бойлером пошарового нагріву об'ємом в 20-30 літрів не особливо відрізняється за розмірами від котла без бойлера. Йому не потрібна котельня.
Які мінуси? По-перше, ціна: газові котли з інтегрованими бойлерами коштують значно дорожче проточних аналогів.
По-друге, обсяг. На жаль, він зазвичай дуже скромний – 30-60 л. Якщо на експрес-душ його ще вистачить, то на ванну – точно ні. Тобто для великого будинку та великої родини не годиться. Підлогові моделі з накопичувачами більше 100 л обійдуться дорожче котла та бойлера окремо.
По-третє, двоконтурні котли при жорсткій воді – поганий варіант і з бойлером, і без. Пластини вторинного теплообмінника швидко заростають накипом, відбувається закипання. Чистка – не панацея: чим частіше чистиш, тим швидше осідає накип. Тому якщо ви вже купили такий апарат, доведеться зайнятися підготовкою води. Бойлер непрямого нагріву
Якщо вам постійно потрібна гаряча вода комфортної температури, є резон вибрати двоконтурний котел і приєднати до нього бойлер непрямого нагріву. На відміну від бойлера пошарового нагріву, в ньому є змійовик (спіральний теплообмінник), по якому рухається гаряча вода або антифриз з системи опалення, віддаючи частину тепла воді в баку. Навіть при вимкненому опаленні вона, завдяки теплоізоляції з пінополіуретану, за добу остигає всього на декілька градусів.
Бак у накопичувального водонагрівача зазвичай робиться з нержавіючої або емальованої сталі, іноді використовується склокераміка. З корозією в баку водонагрівача бореться магнієвий або титановий анод. Останній дорожче, але краще. Мідний теплообмінник краще сталевого.
Те, наскільки вигідний виявиться для вас бойлер – хоч електричний, з ТЕНом, хоч непрямого нагріву, залежить від теплоізоляції бака: хороший не буває менше 4 см завтовшки. Якщо ви будете користуватися приладом постійно, не варто економити: чим краща теплоізоляція, тим менше ви витратите палива.
Якщо бойлер дозволяє організувати рециркуляцію в системі ГВП, то з будь-якого крана відразу піде гаряча вода, оскільки насос буде її весь час ганяти по колу. На контур з рециркуляцією можна «повісити» рушникосушку або водяну теплу підлогу, які будуть працювати без включеного опалення.
Основних мінусів у комбінації одноконтурного котла та бойлера непрямого нагріву два: разом вони дорожчі двоконтурного котла з проточним нагрівачем і зажадають окремого приміщення під котельню. На кухні таку пару вже не поставиш.
Одноконтурний котел – більш простий і надійний апарат, ніж двоконтурний. Особливо з огляду на економію на заміну втраченого теплообмінника в двоконтурних котлах, яка обійдеться мало не в половину вартості самого котла. Зате за витратами на паливо двоконтурний котел економічніший. Він включається тільки тоді, коли хтось відкрив кран з водою. Одноконтурний буде включатися кожного разу, коли температура в бойлері опуститься нижче заданої позначки.
Чи можна зв'язати бойлер непрямого нагріву й двоконтурний котел?
Можна, але це кожного разу буде індивідуальне завдання для конкретного котла і бойлера. Найпростіший варіант: гаряча вода (контур ГВП) з котла надходить у бойлер на «зберігання», а вже звідти – в точки водозабору. Теплообмінник не задіяний, непрямого нагріву немає, просто «буфер». Є схеми «обв'язки», при яких теплообмінник використовується – туди йде теплоносій із зовнішнього контуру.
Нарешті, деякі двоконтурні котли спочатку пристосовані до підключення бойлера непрямого нагріву. Тобто внутрішній контур у них, як і зовнішній, теж з теплоносієм. Якщо вона стала холоднішою заданої норми, клапан перемикає котел на підігрів гарячої води. При всіх плюсах таку конструкцію не часто побачиш – з економії люди вибирають одноконтурні котли з бойлером непрямого нагріву, триходовими клапанами та термореле.
Само собою, всі ці комбінації припускають точний розрахунок температур, використаних матеріалів, сценаріїв екстреного ремонту тощо. Тобто будь-яка самодіяльність неприпустима.
Не забувайте, що вода в бойлері, нагріваючись, розширюється. Щоб компенсувати зростаючий тиск, знадобиться розширювальний бачок.
Газовий котел і електричний водонагрівач
Вибираючи, який газовий котел кращий, не забувайте про ремонт: поломка котла може залишити вас без води. Тому нерідко газове обладнання доповнюють електричним. Така система дозволить мати гарячу воду при поломці будь-якого з приладів.
Популярна комбінація – двоконтурний котел і накопичувальний електричний бойлер. Особливо вигідно використовувати електричний водонагрівач з конденсаційними котлами. Мінус багатьох електричних бойлерів – час очікування. Він залежить від обсягу бака та потужності ТЕНа. В середньому 30-літровий бак накопичувального водонагрівача потужністю 1,2 кВт нагрівається до 50 градусів за півтори години, 80-літровий – за чотири години.
Інший варіант – двоконтурний котел і електричний проточний водонагрівач, розведені на різні приміщення (наприклад, електричний – на гостьовий санвузол). Проточні гріють воду за допомогою потужного ТЕНа – їм не потрібен накопичувач. Але мають всі мінуси проточних газових колонок: низька продуктивність, провали температур.
Якщо у вас вже є електричний водонагрівач з ТЕНами, його можна «обв'язати» з газовим котлом. Відключений від мережі, він буде грати роль термоса. Хороший бак з гарною ізоляцією збереже воду гарячою протягом дня. Але якщо температура води сильно впала, можна включити ТЕН і підігріти її. А можна виставити температуру на датчику, і тоді котел буде підігрівати воду сам.
Кращий, хоч і недешевий, варіант бойлера для будинку з газовим котлом – той, що поєднує змійовик і ТЕН. Тобто його можна постійно використовувати як бойлер непрямого нагріву, а в разі потреби – як електричний.
Потужність котла та обсяг бойлера
Видати 10 л води температури 35 градусів (комфортний душ) зможе котел з потужністю від 24 кВт. Якщо в приміщенні планується одночасна робота двох точок водозабору, знадобиться вже 14 літрів на хвилину і 28-31 кВт. Якщо у вас три ванні, дві кухні й двадцять мешканців, краще поставити два котли.
Якщо котел двоконтурний, потужність збільшувати необов'язково. Поки нагрівається бойлер, температура в батареях впаде максимум на градус – не критично. Тут важливіше правильно підібрати обсяг бака.
Чим більший бак, тим більше знадобиться місця. Якщо котел з вбудованим накопичувачем можна поставити на кухні або в санвузлі, то бойлер непрямого нагріву розміром більше 100 л вже потребують окремого приміщення.

Джерело: www.houzz.ru

Дата публікації: 10-11-2017
Гарячі пропозиції
Copyright 2010 RieltBud