ПОШУК
Область
Район (місто)
Місто (мікрорайон)
Тип нерухомості
Тип будівлі
ДЕТАЛЬНІШЕ
Площа
віддо
Кімнат
віддо
Ціна
віддо
за все
кв.м.
гривня
долар (25.14)
євро (27.74)
Оренда
Новини
Нові правила: що потрібно знати, щоб не втратити субсидію

Субсидії по-новому
Вже більше місяця в Україні діють нові правила призначення житлових субсидій. Для більшості одержувачів дана соціальна пільга не зазнає змін і буде перепризначена автоматично, але, згідно з оцінками Міністерства соціальної політики, в новому опалювальному сезоні близько 20% тих, хто сьогодні отримують субсидії, втратять право на них.
Зокрема, позбавляються права на субсидії ті сім'ї, в чиїй власності є транспортні засоби, яким менше 5 років (крім мопедів і авто, наданих органами соціального захисту населення). Не призначать субсидію і тим, хто проживає в квартирах площею більше 120 кв. м і будинках площею понад 200 кв. м (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей).
За новими правилами безробітними вважаються лише ті, хто перебуває на обліку в центрах зайнятості – в іншому випадку незареєстрованим в них громадянам, які декларують нульові доходи, буде враховуватися умовний дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів (станом на сьогодні – 5 286 грн), що, з великою ймовірністю, спричинить за собою втрату права на отримання субсидій. Крім того, незайняті громадяни працездатного віку для отримання субсидії повинні сплатити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за три місяці (819,06 грн на місяць).
Також посилені умови надання субсидій у зв'язку з отриманням (і приховуванням) неофіційних доходів. Наприклад, це стосується здачі житла в оренду, а також роботи за кордоном – до працюючих за кордоном зараховуються громадяни, яких немає на батьківщині більше 60 днів.
Окремим пунктом йде скорочення соціальних норм на опалення – до 4,5 куб. м газу на 1 кв. м. Площа приміщень для газового опалення і 30 кВт на 1 кв. м для електричного опалення, що також зменшує кількість потенційних одержувачів субсидій.
Крім того, як прогнозує Мінсоцполітики, приблизно 15-20% одержувачів повинні будуть переоформляти субсидії перед початком нового опалювального сезону. Це потрібно встигнути зробити до 1 вересня 2018 року: необхідно буде подати до органів соціального захисту заяву на отримання субсидії та декларацію про доходи.
Переоформляти субсидії доведеться громадянам, котрі орендують житло, внутрішньо переміщеним особам (вони можуть це робити без надання договору оренди житла), сім'ям, яким субсидія була призначена не на всіх зареєстрованих, а лише на тих, хто фактично проживає у квартирі або будинку осіб (при цьому зареєстровані особи все одно вказуються, але робиться уточнення, що вони не проживають), сім'ям, у складі яких відбулися зміни протягом останнього року. Також заново потрібно буде оформити субсидію тим сім'ям, у складі яких є люди працездатного віку, які декларують нульові доходи або доходи нижче розміру мінімальної зарплати (на сьогодні 3 723 грн), сім'ям, які до травня 2018 року мали більш ніж двомісячну заборгованість по оплаті послуг ЖКГ і не погасили її до червня.
Людський фактор
При цьому, якщо людина не має права на субсидію, виходячи із загальних підстав, вона може звернутися в органи соцзахисту з проханням розглянути її заяву. Така заява розглядається спеціальною комісією при відповідному місцевому органі влади в складі шести-восьми членів. Але в цьому випадку заявнику потрібно бути готовим до того, що до нього в квартиру або будинок прийде соціальний інспектор, який буде оцінювати його матеріально-побутові умови – стан житла, наявність ремонту, предметів розкоші, дорогої побутової техніки.
Але тут не зовсім зрозуміло, як будуть оцінюватися матеріальний стан сім'ї та її умови проживання. Чи піде відмова в наданні субсидії, якщо в квартирі зроблений акуратний, але скромний ремонт, нехай навіть виключно силами самих членів сім'ї? Чи потрібно перетворювати своє житло в руїни, щоб інспектор все-таки повірив, що проживають в ньому люди дійсно бідні? Якщо дорога побутова техніка була куплена за 10 років до перевірки, але залишилася у товарному вигляді, а чек на її придбання безповоротно втрачено, – тоді теж не дадуть субсидію? А якщо предмет розкоші насправді є сімейною реліквією, що передається з покоління в покоління протягом сотні років? Наскільки така перевірка буде об'єктивною?
«Це може бути об'єктивно лише в тому випадку, якщо будуть прописані певні критерії такої оцінки. В даний момент ні про які умови не йдеться. Без таких критеріїв, без якихось індикаторів все перетвориться в суб'єктивну думку соціального інспектора: хочу – караю, хочу – милую. І тут починається корупція – для того, щоб соціальний інспектор «правильно» побачив бідність або благополуччя, його будуть корумпувати», – заявив експерт в сфері ЖКГ Андрій Никончук.
Нам хліба не треба – роботу давай
Також досить суб'єктивними можуть бути оцінки, що стосуються працевлаштування громадян.
В одному з недавніх інтерв'ю глава директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко зазначив, що на сьогодні в Україні, особливо в містах обласного значення та обласних центрах, спостерігаються дефіцит робочої сили і наявність робочих місць. Так, за його словами, якщо людина не працює, тому що не може працевлаштуватися, «держава повинна надати соціальну підтримку», тоді як, якщо «громадянин, проживаючи в Києві, де немає проблем з пошуком роботи, не хоче працевлаштуватися, то це вже зовсім інша історія».
При цьому Музиченко допускає тут деякі винятки – якщо, наприклад, така людина «перебуває у складних життєвих обставинах». Також, за його словами, такі жорсткі умови не будуть поширюватися на жителів сільської місцевості.
Як буде встановлюватися «складність» життєвих обставин тієї чи іншої людини або тієї чи іншої сім'ї, поки також незрозуміло.
Разом з тим, виключення із загальних правил дійсно виправдані, вважає Андрій Никончук.
«Те, що повинні бути введені критерії (оцінок), – це однозначно, але комісії, які створені при місцевих органах соцзахисту, діють, і вони мають право розглядати окремі ситуації, тому що неможливо прописати всі життєві ситуації за визначенням. У будь-якому випадку буде 5-10% чогось унікального, чого не можна буде передбачити, і саме ці випадки можуть претендувати на розгляд цих комісій. Тобто включається людський фактор», – каже експерт.
Разом з тим, сільських жителів в більшій мірі торкнеться норма про позбавлення субсидій тих сімей, які проживають у великих будинках. За словами Віталія Музиченко, згідно з даними аналізу, найбільше таких сімей проживає на заході України – в Івано-Франківській, Волинській і Тернопільській областях, де реєструються найнижчі доходи по країні і, як наслідок, найбільша кількість одержувачів субсидій. Звідси робиться висновок про значну частку неформальної зайнятості, приховуванні реальних доходів, у тому числі отриманих від роботи за кордоном.
Що стосується великих будинків, то «тут потрібно робити градацію», переконаний Андрій Никончук. «Якщо цей будинок колись побудувала сім'я, а потім діти виросли і з рідного гнізда розлетілися, це, з одного боку, несправедливо. Але якщо дивитися абсолютно скляним поглядом, проживання в такому величезному будинку – це благо, і держава не повинна це благо утримувати. Тут повинні бути якісь критерії. Якщо цей будинок з'явився 20 років тому, – це одне, якщо зараз – інше», – пояснив свою позицію фахівець.
Боротьба з дармоїдством
Але, ймовірно, найбільш спірними в нових правилах є моменти, пов'язані з непрацюючими одержувачами субсидій. Особливо дивує норма про сплату єдиного соціального внеску.
«З одного боку, державі потрібно якимось чином зменшити кількість одержувачів субсидій, з іншого боку – показати зростання кількості тих, хто виплачує ЄСВ, тому що по єдиному соціальному внеску наші доблесні чиновники намагаються рахувати працюючих. А тепер навіть частина непрацюючих людей, які претендують на субсидії, будуть платити єдиний соціальний внесок. А Служба зайнятості буде стверджувати, що у нас з'явилося ще 2 млн працюючих. Природно, що перед виборами наші політики скажуть: «Ура, ми дали робочі місця!». Хоча насправді це – брехня», – відзначає у розмові експерт з внутрішньої і міжнародної політики аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Ігар Тишкевич.
При цьому, за його словами, якщо субсидії дійсні для всіх категорій громадян, незрозуміло, чому ЄСВ повинна платити людина, яка «в силу фізичних можливостей або в силу життєвих обставин дійсно не може працювати».

Джерело: www.minprom.ua

Дата публікації: 02-07-2018
Гарячі пропозиції
Copyright 2010 RieltBud